Olimpiada Fizyczna

Jak skutecznie przygotować się do drugiego etapu Olimpiady Fizycznej?

jak się przygotować do olimpiady

Jeśli udało Ci się przejść etap korespondencyjny – prawdopodobnie zadajesz sobie teraz pytanie: jak przygotować się do drugiego etapu Olimpiady Fizycznej? Pod koniec tego artykułu będziesz wiedział jak zmaksymalizować swoje szanse na sukces!

Ale zacznijmy od początku: jak w ogóle wygląda II etap Olimpiady Fizycznej?

Jak wygląda drugi etap Olimpiady Fizycznej?

Etap drugi składa się z dwóch części: części teoretycznej oraz części doświadczalnej. Po etapie korespondencyjnym przystąpisz do etapu teoretycznego. Etap ten trwa 4,5h, podczas których dostaniesz do rozwiązania trzy zadania teoretyczne. Przykładowe zadania z poprzednich lat znajdziesz tutaj. Wizualnie część teoretyczna przypomina trochę maturę – uczestnicy siedzą w rozsądnych odstępach od siebie a komisja podejrzliwie spogląda na uczestników.

Jeśli przygotowałeś się dobrze i szczęście Ci sprzyja – przejdziesz część teoretyczną i dostaniesz się do części doświadczalnej. Podczas tej części będziesz miał 4,5h na rozwiązanie jednego zadania doświadczalnego tutaj. Podczas tego etapu dostaniesz swoje własne stanowisko doświadczalne, będziesz miał dużo przestrzeni do swojej dyspozycji, a inni uczestnicy będą poza zasięgiem Twojego wzroku. Ponieważ w części doświadczalnej będzie mniej uczestników niż podczas części teoretycznej – atmosfera będzie dużo luźniejsza .

Wiesz już jak wygląda II etap OF’a, a jak wyglądają szanse na dostanie się do poszczególnych etapów?

Jak ciężko jest dostać się do II etapu?

Zgodnie z regulaminem Olimpiady Fizycznej, który możesz znaleźć na oficjalnej stronie “Komitetu Głównego Olimpiady Fizycznej” do II etapu części teoretycznej musi dostać się co najmniej 50% uczestników części korespondencyjnej. Oznacza to, że dostanie się do II etapu jest stosunkowo łatwe. Skoro, co druga osoba przejdzie do części teoretycznej etapu II, to zdecydowanie warto o to powalczyć.

Silny odsiew dzieje się właśnie na etapie II części 1. Tylko 30% uczestników części teoretycznej przechodzi do części doświadczalnej.

Struktura olimpiady fizycznej.
Którą część najtrudniej przejść?
Do której części trzeba się najbardziej przygotowywać?
Struktura olimpiady fizycznej.

Oczywiście są to tylko statystyki. Do etapu II dostanie się 50% najlepiej przygotowanych osób a nie 50% losowo wybranych uczestników. Przygotowanie do Olimpiady jest kluczowe. Jak zatem przygotować się do II etapu, tak by zmaksymalizować szanse na sukces?

Jak przygotować do Olimpiady Fizycznej?

Istnieje wiele sposobów na przygotowanie się do Olimpiady Fizycznej. Wymienię tutaj kilka z nich. Oczywiście najlepiej jak je wszystkie połączysz.

Rozwiązywanie zadań

Nic nie działa tak dobrze jak stare, dobre rozwiązywanie zadań. Rozwiązywanie zadań z poprzednich Olimpiad nie tylko sprawi, że opanujesz potrzebny materiał, ale również wytrenujesz u siebie umiejętności niezbędne do rozwiązywania zadań – takie jak abstrakcyjne myślenie, planowania rozwiązań, czy łączenie schematów. Co więcej, rozwiązując zadania z poprzednich lat – nauczysz się zauważać powtarzające się schematy, których w Olimpiadzie Fizycznej jest naprawdę dużo!

Zadania z poprzednich lat możesz znaleźć na:

  • oficjalnej stronie Olimpiady Fizycznej – znajdziesz tam zadania z ostatnich dwudziestu olimpiad
  • stronie Szczecińskiego Komitetu Okręgowego Olimpiady Fizycznej. Szczecińskie archiwum zadań KOOF to kawał dobrej roboty. Znajdziesz tam przede wszystkim zadania ze starych Olimpiad (sprzed 2000 roku).
  • stronie „IPhO Problems and Solutions” – Znajdziecie tam zadania z ostatnich ~40 Międzynarodowych olimpiad fizycznych. To idealne strona jeśli chcesz sprawdzić swoich sił w bardziej skomplikowanych zadaniach. Zdecydowanie polecam tą stronę również jeśli chcesz poznać nowe niesamowite zjawiska fizyczne. Każde zadanie na olimpiadzie międzynarodowej zawiera bardzo rozbudowaną fabułę.

Jak widzisz zatem te strony świetnie się uzupełniają. Co więcej znajdziesz na nich nie tylko zadania ale również ich rozwiązania. Algorytm optymalnej nauki przez rozwiązywanie zadań wygląda następująco:

Algorytm optymalnej nauki przez rozwiązywanie zadań. Dzięki niemu skutecznie przygotujesz się do olimpiady fizycznej.
Algorytm optymalnej nauki przez rozwiązywanie zadań

Korepetycje

Samodzielne rozwiązywanie zdań jest niezbędnym fundamentem sukcesu w Olimpiadzie Fizycznej. Zdarza się że masz problem z jakimś zadaniem? Jakiś dział fizyki jest wyjątkowo ciężki do zrozumienia? Wtedy korepetycje mogą być dobrym rozwiązaniem.  Tutor znający dobrze fizykę, potrafiący umiejętnie przekazywać wiedzę, który dodatkowo posiada doświadczenie w Olimpiadzie Fizycznej – może stanowić nieocenione wsparcie w przygotowaniach.

Jeśli jesteś zainteresowany korepetycjami olimpijskimi – zobacz naszą ofertę. Należy jednak pamiętać, że korepetycje są tylko wsparciem nauki. Aby odnieść sukces na olimpiadzie – 90% pracy powinno dziać się poza korepetycjami. 

Kółko olimpijskie

Wiele szkół prowadzi swoje własne kółka olimpijskie. Jest to świetna opcja dla każdego przyszłego olimpijczyka. Na takim kółku, nie tylko rozwiążesz dużo zadań olimpijskich pod okiem nauczyciela – poznasz również wiele osób, które mają takie same zainteresowania jak Ty. Dynamika kółek olimpijskich – wspólne rozwiązywanie zadań, zdrowa konkurencja, przyjazna atmosfera – to wszystko zwykle powoduje gigantyczny skok motywacji do nauki!
Jeśli należysz do grupy szczęściarzy i w Twojej szkole istnieje kółko olimpijskie – zacznij na nie chodzić ASAP!

Jeśli nie jesteś szczęściarzem i nie masz kółka olimpijskiego u siebie w szkole, popytaj może w innej szkole w twoim mieście jest koło olimpijskie. Jeśli tak, to możesz na nie chodzić. Zwykle nauczyciele są szczęśliwi z każdego nowego ucznia na kółku. Niezależnie od tego z jakiej szkoły jest. 🙂 Jeśli w twoim mieście nie ma żadnego kółka olimpijskiego – możesz poszukać kółek online. Uczniowie, którym udzielam korepetycji przygotowujących do Olimpiady mają specjalnego Discorda, który pełni rolę kółka olimpijskiego. 🙂

Olimpiada próbna

Olimpiada próbna jest super ważnym elementem przygotowań! Nawet, jeśli będziesz najmądrzejszym człowiekiem na świecie, ale nie opanujesz stresu, nie wykalkulujesz czasu, czy nie przygotujesz strategii rozwiązywania zadań – odpadniesz z Olimpiady.

Możesz szybko nauczyć się radzić sobie ze stresem i presją czasu biorąc udział w Olimpiadzie próbnej.

Plan na Olimpiadę próbną:

  • Wydrukuj arkusz zadań z etapu II. Możesz go wziąć z jednej ze stron wskazanych powyższej (KGOF lub KOOF Szczecin)
  • Przygotuj się zupełnie tak, jakbyś szedł na olimpiadę.
  • Wygospodaruj 4,5 h, podczas których będziesz miał absolutny spokój w domu.
  • Po upływie czasu: odłóż zadania, odpocznij trochę, a następnie sprawdź oficjalne rozwiązania i oceń swój performance. 

Wskazówka: Olimpiady próbnej nie przeprowadzaj u siebie w pokoju, w miejscu w którym czujesz się najbardziej komfortowo. Przeprowadź ją w mniej komfortowym miejscu – np. w bibliotece w szkole lub w innym pomieszczeniu w domu.

Podręczniki

Przydatnym źródłem wiedzy olimpijskiej są podręczniki do fizyki. Oczywiście nie każdy podręcznik się nada. Do OF’a potrzebujemy naprawdę dobrych podręczników. Najlepszymi podręcznikami moim zdaniem są 

  • “Fizyka” D. Halliday R. Resnick,
  • “Feynmana wykłady z fizyki t.1” R. Feynman,

Warto tutaj wspomnieć jeszcze o zbiorze zadań:

  • Zbiór zadań z fizyki dla uczniów szkół średnich i kandydatów na studiaA. Kujawski, J. Jędrzejewski, W. Kruczek

Przygotowanie do drugiego etapu olimpiady fizycznej brzmi strasznie skomplikowanie – tylko 80 osób z całej polski go przejdzie, więc trzeba się mocno przygotować. Na szczęście na Olimpiadę Fizyczną nie musisz iść z pustymi rękami!

Co możesz ze sobą wziąć na Olimpiadę Fizyczną

Co więcej – zdecydowanie nie należy iść z pustymi rękami! Regulamin Olimpiady pozwala Ci wziąć ze sobą kilka pomocniczych materiałów. Te materiały stanowią GIGANTYCZNĄ przewagę, z której nigdy nie należy rezygnować! 

Podręcznik

Tak! Możesz przynieść na II etap olimpiady podręczniki. Tyle podręczników ile tylko zechcesz. Gdzie jest haczyk? 

To nie mogą być te fajne podręczniki o których wspomniałem wyżej. Muszą być to podręczniki dopuszczone do użytkowania przez ministerstwo edukacji. Czyli przykładowo te podręczniki, których używasz w szkole. Listę wszystkich legalnych podręczników znajdziesz tutaj. Jest ich tylko 20. 

Nie polecam jednak strategii “biorę ile udźwignę” ponieważ podczas konkursu będziesz musiał znaleźć w tych podręcznikach właściwe informacje. Polecam wziąć tylko jedną serię podręczników. Z mojego doświadczenia najlepiej spisują się “Zrozumieć fizykę. Zakres rozszerzony”

Podręczniki które warto wziąć ze sobą na drugi etap olimpiady fizycznej. Z nimi będziesz przygotowany stawienia czoła olimpiadzie fizycznej.
Podręczniki które warto wziąć ze sobą na drugi etap olimpiady fizycznej

Zeszyt

Zgodnie z regulaminem podczas Olimpiady możesz mieć ze sobą własnoręcznie przygotowany zeszyt. Zeszyt może być A4 i mieć maksymalnie 100 kartek. Ten zeszyt jest twoim największym sojusznikiem podczas Olimpiady! W podręcznikach, które możesz mieć ze sobą – znajdziesz tylko podstawowe informacje ponieważ to zwykłe podręczniki licealne. Natomiast w zeszycie możesz zawrzeć dokładnie tę wiedzę, której będziesz potrzebował w krytycznym momencie.

Podczas korepetycji opowiadam dokładnie swoim uczniom: jak należy przygotować zeszyt, aby zoptymalizować go pod kątem Olimpiady.

Otwarcie mogę powiedzieć, że mój sukces olimpijski nie byłby możliwy, gdyby nie perfekcyjnie przygotowany zeszyt.

Kalkulator

Funkcje jakie powinien kalkulator złożony na olimpiadę fizyczną
Funkcje jakie powinien kalkulator złożony na olimpiadę fizyczną

Poza zeszytem na Olimpiadę możesz wziąć ze sobą kalkulator. I to nie byle jaki kalkulator bo złożony! 😀 

Możesz wybrać dowolny kalkulator. Zwróć koniecznie uwagę by umiał liczyć:

  • funkcje trygonometryczne,
  • funkcje odwrotne do trygonometrycznych
  • logarytmy i funkcje wykładnicze,
  • pierwiastki
  • potęgi dowolnego stopnia.

Przedewszystkim przed Olimpiadą poświęć trochę czasu na nauczenie się obsługi kalkulatora. Kalkulatory mają wiele ukrytych funkcji, które mogą: albo bardzo skrócić, albo bardzo wydłużyć czas obliczeń. 

Jedzenie + kofeina

Olimpiada trwa 4,5 h. Jest to czas bardzo intensywnego myślenia w silnym stresie. Bez wątpienia Twój organizm będzie absolutnie wycieńczony po Olimpiadzie. Musisz jednak zadbać, by wycieńczenie nie przyszło w trakcie Olimpiady. Zaopatrz się w wysokokaloryczne jedzenie, które dostarczy Ci szybko dużo energii oraz w napój z kofeiną (na wszelki wypadek).

Możesz zabrać ze sobą wiele rzeczy na Olimpiadę. Niektóre rzeczy dostaniesz też na miejscu.

Co dostaniesz podczas olimpiady?

Podczas części teoretycznej dostaniesz:

  • pytania olimpijskie,
  • kartki papieru, na których będziesz zapisywał rozwiązania,
  • kartki przeznaczone na brudnopis,
  • jedzenie – podczas II etapu w większości okręgów dostaniesz jakieś przekąski.

Ale najważniejsze na koniec – czyli odpowiednie nastawienie!

Dobry Mindset

Olimpiada Fizyczna jest jak sport. Możesz być najmądrzejszym fizykiem na świecie, ale jeśli nie przygotujesz się mentalnie do Olimpiady, to niestety nie pójdzie Ci dobrze. 🙁  Odpowiednie nastawienie pomaga opanować stres i nieuniknione zmęczenie podczas Olimpiady. Więcej o dobrym nastawieniu opowiadam podczas Korepetycji Olimpijskich. Jestem przekonany, że po przeczytaniu tego artykułu znasz już odpowiedź na pytanie “Jak przygotować się do Olimpiady Fizycznej?”,  a podczas Olimpiady pójdzie Ci rewelacyjnie! 😀

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz

Świetny, bardzo pomocny i praktyczny artykuł, wielkie dzięki!

Korepetycje z Fizyki z pasją!

Bardzo cieszę się że artykuł był dla ciebie pomocny i dziękuję za miłe słowa. 🙂

Trzymam kciuki za sukces w olimpiadzie!