Myślisz o udziale w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej? Wspaniale! Jesteś w miejscu, gdzie uzyskasz najważniejsze informacje na temat tej niezwykłej Olimpiady. W tym artykule dowiesz się jak wygląda Olimpiada Wiedzy Technicznej, kiedy i gdzie się odbywa oraz co trzeba umieć aby odnieść w niej sukces.
Co to jest Olimpiada Wiedzy Technicznej? Historia Olimpiady
OWT po raz pierwszy odbyła się w 1974 roku. Miała na celu promocję myśli technicznej u licealistów i dość szybko przyjęła formę technicznej wersji Olimpiady Fizycznej. Twórcą olimpiady jest organizacja z krótką i intuicyjną nazwą – Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna (FSNT-NOT), która odpowiada za OWT po dziś dzień. Od 1974 ten konkurs odbywa się cyklicznie, jednak w ciągu ostatnich lat zaszły poważne zmiany. Zmieniona została nazwa z dawnej „Olimpiada Wiedzy Technicznej” (OWT) na bardziej szczegółową „Olimpiada Wiedzy Technicznej – Inżynieria w Elektroenergetyce” (OWT-IWE). Zmianie częściowo uległ również zakres materiału jak i sama organizacja Olimpiady. Poniżej znajdziesz opis tego jak OWT-IWE wygląda obecnie, czyli po tym co się zmieniło w 2023/2024.
Dla kogo jest Olimpiada Wiedzy Technicznej?
OWT-IWE jest stworzona dla wszystkich uczniów szkół średnich. Także wszyscy uczniowie Liceów oraz Techników są zaproszenie do udziału. Tyczy się to również uczniów z nauczaniem indywidualnym. Należy tutaj zauważyć że ze względu na techniczny przebieg olimpiady, uczniowie Techników mają znacznie większe szanse na sukces. Nie oznacza to jednak że uczniów Liceum nie spotkamy na finale OWT.
Olimpiada Wiedzy Technicznej – Regulamin przebiegu
Olimpiada Wiedzy Technicznej składa się z trzech etapów.
[ALT: Struktura Olimpiady Wiedzy Technicznej – Inżynieria w Elektroenergetyce. Kolejne Etapy Olimpiady]
Olimpiada Wiedzy Technicznej zadania na etapie szkolnym
Każdy może wziąć udział w etapie szkolnym. Organizuje go Twoja szkoła, więc nawet nie musisz iść w nowe miejsce, aby wziąć udział w Olimpiada Wiedzy Technicznej. To OWT przychodzi do Ciebie! 😀
Etap szkolny odbywa się zwykle w drugiej połowie października. Składa się z 15 zadań testowych (jednokrotnego wyboru z gotowych odpowiedzi), oraz czterech zadań otwartych, z których trzeba rozwiązać tylko trzy wybrane. Za każde zadanie testowe można zdobyć 0 lub 1 punkt. Za zadania otwarte można zdobyć aż 5 punktów. Podczas rozwiązywania tych zadań możesz korzystać jedynie z potęgi własnego umysłu i kalkulatora prostego.
[ALT: Punktacja pierwszego etapu Olimpiady Wiedzy Technicznej – Inżynieria w Elektroenergetyce]
Sumuje się to do 30 punktów do zdobycia. Aby dostać się do kolejnego etapu trzeba zdobyć co najmniej 16 punktów. Niestety sam fakt zdobycia 16 punktów nie decyduje o dostaniu się dalej. Istnieje limit uczestników w drugim etapie. Tylko 300 osób z najlepszym wynikiem dostanie się do etapu rejonowego. Przykładowe zadnia z etapu szkolnego olimpiady wiedzy technicznej.
O rezultacie etapu szkolnego dowiesz się w ciągu 30 dni. Załóżmy że dobrze Ci poszło i informacja jest pozytywna – Przechodzisz do etapu rejonowego! 😀 Co dalej?
Co jeśli moja szkoła nie organizuje Olimpiady Wiedzy Technicznej – Inżynieria w Elektroenergetyce?
Jeśli Twoja szkoła nie organizuje Olimpiady Wiedzy Technicznej, możesz poprosić swojego nauczyciela lub dyrektora szkoły o zmianę tego stanu rzeczy. Najlepiej zrobić to jak najszybciej ponieważ szkoły mają ostateczny termin na zgłoszenie uczestnictwa w OWT. Jeśli jednak nie uda Ci się przekonać szkoły do udziału w konkursie, to nie jest jeszcze przegrana sprawa.Zgodnie z regulaminem OWT dyrektor Twojej szkoły powinien zapewnić Ci możliwość wzięcia udziału w tym konkursie w innej szkole.
Jeśli natomiast Twoja szkoła okaże się wyjątkowo nieprzyjazna olimpiadom, to możesz podjąć samodzielne przejście po sekretariatach pobliskich szkół i popytanie czy w tamtych placówkach organizowany jest pierwszy etap OWT? Śmiało możesz próbować pisać pierwszy etap w innej szkole.
Olimpiada Wiedzy Technicznej – zadania na etapie regionalnym
W etapie rejonowym zmierzysz się z trzema zadaniami otwartymi, z których będziesz musiał rozwiązać dwa wybrane. Za każde zadanie można otrzymać 50 punktów, czyli walczysz o maksymalnie 100 punktów. Na napisanie tego etapu jest przewidziane 2,5 godziny. Zachęcam Cię do zapoznania się z przykładowymi zadaniami z etapu rejonowego olimpiady wiedzy technicznej, gdzie znajdzieszmiędzy innymi zadania z Olimpiady Wiedzy Technicznej 2023. Na tym etapie możesz mieć tablice matematyczne/fizyczne, cztery podręczniki własnego wyboru oraz kalkulator.
Etap rejonowy, będzie się odbywał w wyznaczonym przez organizatora miejscu. Zwykle będzie to Uniwersytet lub Politechnika w pobliżu Twojej szkoły.
UWAGA! Kojarzysz zasadę „zakaz telefonów na egzaminach”? OWT-IWE zdecydowało się pójść w przeciwnym kierunku i nakazuje uczestnikom PRZYNIEŚĆ TELEFONY na etap rejonowym. Pomimo ze konkurs będzie odbywał się pod fizycznym nadzorem komisji, treść zadań odczytasz za pomocą telefonu. Ponadto pod koniec pisania konkursu konieczne będzie zrobienie zdjęć kartkom z Twoimi rozwiązaniami i wgranie ich do serwisu OWT. Komitet umożliwia Ci zabranie w tym celu telefonu lub tabletu oraz (dla przezornych) powerbanka.
Około 10-15% najlepszych uczestników etapu rejonowego dostanie się do Finału.
Etap Centralny Olimpiady Wiedzy Technicznej i wynalazczości
Gratuluje jesteś w finale! Oznacza to, że niedługo zostaniesz zaproszony do Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie wraz z pozostałymi około czterdziestoma najlepszymi. Podczas finału zmierzysz się z dwoma zadaniami otwartymi spośród których musisz rozwiązać tylko jedno. Masz na to 1.5h i możesz zdobyć 50 punktów. Olimpiada Wiedzy Technicznej zadania z ostatniego etapu są tutaj. Następnie zmierzysz się z „Problemem technicznym”, na rozwiązanie którego masz aż 2h i możesz za niego zdobyć 50 punktów. Tutaj przedstawiam przykład problemu technicznego z finał Olimpiady Wiedzy technicznej 2023 i nie tylko.
Czy każdy uczestnik finału automatycznie jest Finalistą? Niestety nie. Aby zdobyć tytuł finalisty musisz uzyskać co najmniej 30 punktów podczas finału. Statystyki poprzednich lat wskazują że między 30-50% osób na finale OWT nie zdobywa żadnego tytułu. Ponadto kilka osób z najwyższymi wynikami otrzyma tytuł laureata. Zwykle jest to około 10 osób.
Czy warto brać udział w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej i Wynalazczości?
Tytuły Finalisty oraz Laureata w Olimpiadzie wiedzy technicznej da Ci wolny wstęp na większość Uniwersytetów oraz Politechnik w Polsce. Tzn. otrzymujesz maksymalną ilość punktów w postępowaniu rekrutacyjnym dzięki tytułowi zdobytemu na Olimpiadzie Wiedzy Technicznej i Wynalazczości. Przykładami takich uczelni są:
- Politechnika Warszawska – wstęp na wszystkie kierunki z wyjątkiem Architektury. Więcej Informacji
- Akademia Górniczo Hutnicza – większość kierunków. Więcej Informacji
- Politechnika Wrocławska – większość kierunków. Więcej Informacji
- Wojskowa Akademia Techniczna – wszystkie kierunki. Więcej Informacji
- Uniwersytet warszawski – wstęp na studia MiSMAP czyli program w ramach którego możesz połączyć studiowanie kilku przedmiotów przyrodniczych w jeden tok nauki. Więcej Informacji
Co więcej, sukces na OWT zwalnia również z części pisemnej egzaminu zawodowego na:
- Elektryka
- Elektromechanika
- Technika chłodnictwa i klimatyzacji
- Technika elektryka
- Technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
Nie należy oczywiście zapominać że OWT jest wspaniałym wyzwaniem, motywatorem do dalszego rozwoju i możliwością na poznanie przyjaciół o podobnych zainteresowaniach. Udział w Olimpiadzie może być momentem zmieniającym życie.
Olimpiada Wiedzy Technicznej zakres materiału 2024
Podczas Olimpiady Wiedzy Technicznej zmierzysz się z zagadnieniami z działów fizyki takich jak Mechanika, Termodynamika, Prąd stały/zmienny. Ponadto pojawią się elementy logiki w układach cyfrowych. Bardziej szczegółowy wykaz zawiera:
Mechanika będzie od Ciebie oczekiwać:
- obliczeń pracy i energii mechanicznej;
- praw fizyki dla cieczy oraz budowy materii;
- warunków równowagi sił oraz ich momentów dla prętów, belek i kratownic;
- interpretacji i stosowania podstawowych pojęć, zasad i praw statyki;
- interpretacji i stosowania zasad i praw kinematyki i dynamiki do analizy ruchu postępowego i obrotowego, prostego i złożonego;
Termodynamika:
- obliczeń prostych układów termodynamicznych, w tym obliczeń przepływu ciepła w budynkach i ich elementach oraz procesów konwersji i magazynowania energii;
Prąd stały/zmienny:
- analizy i interpretacji podstawowych zjawisk w obwodach prądu stałego i przemiennego z uwzględnieniem stanów nieustalonych;
- obliczeń prostych maszyn i urządzeń elektrycznych;
- znajomości odnawialnych źródeł energii;
- obliczeń w zakresie wytwarzania, przesyłania, przetwarzania i magazynowania energii elektrycznej;
- obliczeń podstawowych parametrów układów elektronicznych, energoelektronicznych i zastosowania analogowych układów scalonych;
Logika układów cyfrowych:
- przekształcania sygnałów i systemów cyfrowych
- zastosowania arytmetyki cyfrowej i podstawowych praw algebry logiki oraz projektowania prostych układów cyfrowych.
Jak skutecznie się przygotować do Olimpiady Wiedzy Technicznej 2024?
Trzy najlepsze sposoby na przygotowanie się do Olimpiady Wiedzy technicznej jakie znam to:
- Rozwiązywanie zadań z poprzednich lat – Stare dobre samodzielne rozwiązywanie zadań z poprzednich edycji OWT – to niezmiennie najskuteczniejsza metoda. Na szczęście NOT publikuje na swojej stronie zadnia z poprzednich edycji olimpiady wiedzy technicznej. Pomimo poważnych zmian w strukturze Olimpiady zadania z poprzednich lat ciągle są najbliższymi temu co spotkasz na OWT. Pamiętaj, aby rozwiązywać zadania zarówno z części mechaniczno-budowlanej jak i elektryczno-elektronicznej. Utrudnienie wynika z podziału starej Olimpiady Wiedzy Technicznej na dwie części)
- Korepetycje – Samotna nauka, bez wsparcia doświadczonej osoby jest trudna. Bardzo łatwo można zawiesić się na wiele dni jakimś zagadnieniu, które stałoby się oczywiste po krótkiej rozmowie z Tutorem. Dlatego właśnie wzbogacenie przygotować do OWT z Tutorem który sam brał kiedyś udział w konkursie, rozumie jego problematykę, zna triki i wie czego się spodziewać może okazać się koniecznością. Wielu naszych tutorów brało udział w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej i chętnie dzielą się z uczniami swoimi doświadczeniami z tamtych czasów. Jeśli szukasz Tutora który pomoże Ci przygotować się do OWT – zapisz się na zajęcia przygotowujące do OWT z Fizyką Olimpijską!
- Samodzielna Lektura – Na stronie OWT możemy znaleźć imponujące zestawienie literatury zawierającej wiedzę niezbędną do skutecznego udziału w Olimpiadzie. Poniżej przedstawię kilka najważniejszych pozycji:
- – „Zbiór zadań z elektrotechniki” – Aleksy Markiewicz, WSiP 2014
- – „Metodyka rozwiązywania zadań z mechaniki” – Józef Nizioł, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2017
- – „Elektronika” Augustyn Chwaleba, Bogdan Moeschke, Grzegorz Płoszajski, WSiP 2008
Pełne zestawienie znajdziesz na oficjalnej stronie OWT.
Dziękuję Ci za doczytanie artykułu do tego miejsca. Mam nadzieję że artykuł okazał się pomocny i ułatwi Ci start w Olimpiadzie Wiedzy technicznej – Inżynieria w Elektroenergetyce. Jeśli nie widzisz tutaj odpowiedzi na pytanie, które Cię nurtuje zostaw je w komentarzu, postaramy się na nie odpowiedzieć. Zapraszam Cię do zapisania się na nasze korepetycje przygotowujące do OWT oraz do polubienia nas na Instagramie.