Technika Feynmana jest wspaniałym sposobem na poprawę zrozumienia i utrwalenia każdego przedmiotu. Została opracowana przez fizyka, laureata Nagrody Nobla – Richarda Feynmana. Polega na uczeniu innych konceptu, aby móc go zapamiętać, dogłębnie zrozumieć i zinternalizować. Zamiast wkuwać materiał lub próbować zapamiętać wystarczająco, aby zdać test, technika Feynmana pomaga naprawdę zrozumieć. Ponadto technika ta uczy umiejętności wyjaśniania i skutecznego przekazywania wiedzy innym. Po przeczytaniu tego artykułu nauka fizyki już nigdy nie będzie dla ciebie taka sama!
Technika Feynmana – na skróty:
Jeśli nie masz czasu czytać całego artykułu poniżej znajdziesz listę najważniejszych informacji:
- Technika Feynmana pomaga poprawić zrozumienie i zapamiętanie dowolnego tematu. Szczególnie sprawdza się w nauce fizyki.
- Idea tej techniki polega na nauczaniu koncepcji kogoś innego, aby w pełni ją pojął i zinternalizował
- Technika Feynmana składa się z czterech kroków: wytłumaczenie zagadnienia w sposób zrozumiały dla dziecka, zidentyfikowanie luk w rozumieniu, uproszczenie informacji i przekazanie komuś wiedzy (testy na ludziach) nie używając żargonu, ani profesjonalnego języka.
- Pierwszym krokiem jest zapisanie wszystkiego, co wiesz na dany temat, używając języka zrozumiałego dla dziecka (max. 14 lat).
- Drugim krokiem jest zidentyfikowanie wszelkich luk w rozumieniu i powrót do materiału źródłowego w celu załatania ich.
- Trzecim krokiem jest uporządkowanie i uproszczenie informacji.
- Czwarty krok jest opcjonalny i polega na nauczeniu kogoś omawianego zagadnienia.
Nauka Fizyki i Zalety techniki Feynmana
Technikę Feynmana stosuję odkąd pamiętam i jestem jej wielkim fanem. Uważam że jest ona najlepszym sposobem na naukę fizyki (i nie tylko). Z własnego doświadczenia wiem, jak potężnym narzędziem może być ona do zwiększenia szybkości uczenia się i głębokiego zrozumienia tematów. Korepetytorzy w Fizyka Olimpijska regularnie zachęcają uczniów do korzystania z tej techniki. Znacząco poprawiła ona skuteczność naszych korepetycji. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, nauczycielem, czy po prostu chcesz poprawić swoje zrozumienie danego przedmiotu, Technika Feynmana to wspaniałe narzędzie, które warto mieć w swoim naukowym arsenale.
Technika Feynmana to skuteczny sposób na zapamiętanie dowolnego zagadnienia oraz zbudowanie jego głębokiego zrozumienia. Została opracowana przez fizyka, laureata Nagrody Nobla Richarda Feynmana i polega na uczeniu kogoś innego koncepcji, aby całkowicie ją zrozumieć i zinternalizować. Uczona osoba może być rzeczywistą osobą z twojego otoczenia lub wyobrażoną postacią. Ten sposób na naukę fizyki zastąpi nudne wkuwanie i zapamiętywanie materiału umożliwiając dogłębne jego zrozumienie i zapamiętanie. Poza tym nauka techniką Feynmana była dla mnie dużo fajniejsza (przyjemniejsza) niż standardowa nauka typu „wkuwanie”. Ale tutaj nie kończą się jej zalety! Umożliwia ona również wytworzenie umiejętności przekazywania złożonych koncepcji innym – nauczania. Jest to niezwykle ważna umiejętność, ceniona na rynku pracy i na uniwersytetach.
Cztery kroki do zrozumienia fizyki według techniki Feynmana:
Technika Feynmana składa się z czterech kroków: udawania, że uczysz koncepcji kilkunastoletniego dziecka, zidentyfikowania braków w zrozumieniu koncepcji, organizowania i upraszczania informacji oraz przekazywania ich innym. Ten proces pomaga uzupełnić braki w rozumieniu i pozwala całkowicie zrozumieć materiał w naprawdę głęboki sposób.
Jak powiedział E.F. Schumacher:
„Każdy inteligentny głupiec może sprawić, że rzeczy staną się większe, bardziej skomplikowane i bardziej agresywne. Potrzeba odrobiny geniuszu i dużo odwagi, aby działać w przeciwnym kierunku”.
E.F. Schumacher
Dzięki zastosowaniu techniki Feynmana można znajdować proste sposoby rozumienia skomplikowanych rzeczy, zamiast po prostu bezmyślnie zapamiętywać fakty i mądre słowa. Ta metoda nie tylko pomoże Ci efektywniej się uczyć, ale także pozwoli lepiej poruszać się i rozumieć świat wokół Ciebie. To całkowicie zmieni naukę fizyki!
Krok pierwszy: “Wytłumacz mi to jakbyś mówił do dziecka”
Pierwszym krokiem w tej najlepszej metodzie na naukę fizyki jest wyobrażenie sobie, że uczysz danego zagadnienia dziecko.
Aby to zrobić, po prostu napisz wszystko, co wiesz o danym temacie na kartce papieru. Używaj prostego języka i słownictwa, które mogłoby zrozumieć dziecko. Poprzez jasne i zwięzłe określenie słów i terminów, jakich używasz, zmuszasz się do pełnego zrozumienia pojęcia na głębszym poziomie i upraszczasz relacje i połączenia między pomysłami.
Ta metoda pomaga nie tylko lepiej zrozumieć materiał, ale także poprawia umiejętności komunikacyjne i prezentacyjne. A poprzez opisanie w prostych słowach wyjaśnienia danego tematu, łatwo możesz zidentyfikować braki w Twoim zrozumieniu i wrócić do materiału źródłowego, aby dalej wyjaśnić niejasne punkty.
Nie przegap tej okazji, aby udoskonalić swoją naukę i opanować dowolny temat.
Krok drugi: “Zidentyfikuj luki w twoim wyjaśnieniu”
Drugi krok w Technice Feynmana polega na zidentyfikowaniu braków w Twoim rozumieniu. Jest to szczególnie ważne w obszarach, w których miałeś trudności w pierwszym kroku, polegającym na udawaniu, że uczysz danego zagadnienia dziecko. Dzięki zidentyfikowaniu tych braków w wiedzy, możesz wrócić do źródła i uzupełnić swoją wiedzę. Ten proces uzupełniania braków w rozumieniu jest kluczowy dla utrwalenia nauki i prawdziwego zrozumienia materiału. Nauka fizyki nie jest tutaj wyjątkiem.
To ważne, aby potrafić wyjaśnić zagadnienie w prosty sposób, zrozumiały dla każdego, bez korzystania z żargonu. Ta elastyczność pozwala Ci komunikować się na różne sposoby i dowodzi głębokiego zrozumienia tematu. Z drugiej strony, jeśli potrzebujesz skomplikowanych terminów, aby wyjaśnić to, co wiesz, oznacza to, że możesz nie rozumieć pojęcia. Określanie granic swojego rozumienia pomaga również zdefiniować „krąg kompetencji”. Pomaga to uniknąć błędów i zmniejsza szanse na przecenienie swoich kompetencji. Każdy ma takiego wujka, który powinien być bardziej świadomy swojego „kręgu kompetencji”.
Krok trzeci: „Posegreguj i uprość swoje notatki„
Trzecim krokiem w Technice Feynmana jest uporządkowanie i uproszczenie notatek z pierwszych dwóch kroków. Weź proste wyjaśnienia, które napisałeś w ramach poprzednich kroków i uporządkuj je w jasną, spójną historię, którą możesz opowiedzieć od początku do końca. Czytając swoje notatki na głos, zwróć uwagę na punkty, które brzmią myląco lub niejasno. Jeśli napotkasz takie punkty, wróć do drugiego kroku aż uzyskasz jasny i zwięzły opis, którym możesz podzielić się z każdym, kto będzie chciał go posłuchać.
Poprzez regularne powtarzanie tego procesu, zbudujesz zbiór notatek na różne tematy, do których będziesz mógł regularnie się odnosić i nieustannie je przeglądać. Dzięki tym notatkom raz opracowana wiedza nigdy nie zginie, a w przyszłości wystarczy ci szybkie zerknięcie na swoje zapiski, aby przypomnieć sobie w 100% dane zagadnienie. Twoja nauka fizyki tylko zyska dzięki tworzeniu zbioru notatek!
Krok czwarty: „Przekuj teorię w praktykę„
Nawet najlepszy sposób na naukę fizyki musi mieć swój finał. Polega on na przekazaniu swojej wiedzy innej osobie. Jest to naturalny wynik wszystkich wcześniejszych kroków i doskonały sposób na potwierdzenie zrozumienia wiedzy oraz utrwalenie jej. Aby przekazać swoje zrozumienie, możesz przeczytać na głos to, co napisałeś. Możesz także przedstawić materiał w formie wykładu lub zostać gościnnym mówcą, aby podzielić się swoją wiedzą z innymi. Ważne, aby próbować przekazać materiał co najmniej jednej osobie, która nie jest z nim już zaznajomiona. Pytania i opinie, jakie uzyskasz od swojej publiczności zawsze są nieocenioną pomocą. Ten ostatni krok nie tylko pomoże potwierdzić twoje zrozumienie materiału, ale także umożliwi ci dalsze poszerzanie wiedzy. Nie bój się korzystać z okazji do dzielenia się swoją wiedzą i ciągłego uczenia się za pomocą Techniki Feynmana.
Nauka Fizyki – zrewolucjonizuj swoją naukę dzięki Technice Feynmana
Technika Feynmana nie tylko skutecznie uczy, ale także zachęca do unikalnego sposobu myślenia. Pozwala ona na pełne i dogłębne zrozumienie oraz przekształcanie wiedzy tak, by była ona jak najbardziej zrozumiała dla nas. Osobiście nie znam naukowca, który nie praktykowałby Techniki Feynmana. Jest ona najbardziej naturalną techniką tworzenia bądź przyswajania nauki. Dlatego właśnie twierdzę, że Technika Feynmana to, bezkompromisowo, najlepszy sposób na naukę fizyki.
Zbyt często stawiamy nad pozór bycia mądrym, nadrealne i dogłębne zrozumienie wiedzy. Lubimy używać skomplikowanych słów by wyglądać mądrze. Może się zdarzyć, że kiwniemy głową w rozmowie, nawet jeśli nie rozumiemy, o czym mowa. To jednak strata szansy na uczenie się. Jeśli podczas rozmowy, twój rozmówca zaczyna używać żargonu, którego nie rozumiesz, nie wahaj się poprosić o wyjaśnienie w prostych słowach. Nie tylko pomoże to lepiej zrozumieć materiał, ale także wzbogaci twoją wiedzę. Żeby twoja nauka fizyki była skuteczna pamiętaj, aby pytać gdy nie rozumiesz – w końcu kto pyta nie błądzi!
Jeśli używasz już tej techniki, bądź masz jakieś pomysły jak ją ulepszyć podziel się tym w komentarzu!
Dalsza lektura – Technika Feynmana
Jeśli spodobał ci się ten artykuł i chcesz dowiedzieć się więcej na temat metody Feynmana, poniżej przedstawiam listę materiałów które mogą okazać się pomocne:
- „Technika szybkiej nauki Feynmana – co to?” – artykuł w języku polskim. Zawiera przegląd Techniki Feynmana i wyjaśnia, w jaki sposób można ją zastosować, aby poprawić swoją naukę.
- „Technika Feynmana, by szybciej się uczyć” – kolejny artykuł w języku polskim, który szczegółowo analizuje technikę Feynmana i dostarcza porad i wskazówek jak ją wykorzystać i nie wpaść w pewne pułapki, które mogą zmniejszyć skuteczność tej metody.
- „The Feynman Technique: The Best Way to Learn Anything” – artykuł, który przedstawia korzyści z techniki Feynmana i zapewnia praktyczne wskazówki dotyczące jej zastosowania w nauce.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o życiu i karierze Richarda Feynmana, twórcy Metody Feynmana, gorąco polecam przeczytanie jego biografii. Życie Feynmana było naprawdę wyjątkowe i ekscytujące, a jego biografię świetnie oddają tego ducha. Tytuły książek, które polecam to „Pewnie pan żartuje, panie Feynman!” i „Co cię obchodzi, co myślą inni ludzie?” . Obie te książki oferują wciągające i zabawne spojrzenie na życie Feynmana i dostarczają cennych informacji na temat jego podejścia do uczenia się i rozwiązywania problemów. Osobiście uważam, że te książki są bardzo przyjemne i niezwykle pouczające. Niezależnie od tego, czy jesteś fizykiem, czy po prostu kimś, kto chce dowiedzieć się więcej o otaczającym cię świecie, biografie Feynmana są zdecydowanie warte przeczytania. Czytanie tych książek może również pomóc ci zrozumieć zasady i filozofię stojącą za tą techniką. Dzięki nim lepiej będziesz mógł ocenić ich moc i skuteczność.
Nauka fizyki – inne sposoby
W „Fizyka Olimpijska” zatrudniamy tylko korepetytorów którzy, są również naukowcami w związku z tym Technikę Feynmana mają we krwi. Dzięki tej technice są oni ekspertami w dzieleniu się swoją wiedzą z innymi. Potrafią w prosty i zrozumiały sposób przekazywać swoją wiedzę studentom niezależnie od tego, jak skomplikowany jest omawiany problem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych autorach, technikach nauczania, bądź chcesz po prostu porozmawiać o fizyce zapraszam do kontaktu na korepetycje z fizyki.