Jeśli się tu znalazłeś, z pewnością zastanawiasz się nad wzięciem udziału w IB lub podjąłeś już decyzję i szukasz cennych informacji, które pomogą ci przez nią przejść. Choć matura międzynarodowa to nie tylko IB, dziś skupimy się właśnie na tym egzaminie, a w przyszłości znajdziecie na naszej stronie więcej artykułów mówiących o pozostałych możliwościach. Zanim przejdziemy do samych porad, powiedzmy sobie więcej o tym:
Jak wygląda matura międzynarodowa?
Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od naszej rodzimej matury, IB składa się nie tylko z samego egzaminu, ale opiera się o realizowany długotrwale program. Uczniowie mogą przystąpić do egzaminu, dopiero po dwuletniej nauce w klasach IB-MYP. Zawiera on w sobie sześć kursów przedmiotowych, a także esej (Extended Essey) oraz specjalny kurs z „teorii wiedzy” (Theory of Knowledge) trwający w sumie ok. 100 godzin. Spośród wymienionych, 3-4 kursów należy zaliczyć na poziomie rozszerzonym, pozostałe w samej podstawie.
Dlaczego w ogóle warto spróbować swoich sił w maturze międzynarodowej?
Poza oczywistym prestiżem związanym ze zdaniem tego egzaminu, warto wspomnieć o pozostałych zaletach. Program, który musi przejść uczeń w ramach IB, jest dostosowany do jego preferencji. Podzielony na kilka grup: język podstawowy, język obcy, nauki społeczne, przedmioty ścisłe, matematykę i sztukę, nie zamyka się w pojedynczych przedmiotach, a pozwala wybrać nam preferowany przedmiot. Tym sposobem, z grupy przedmiotów ścisłych, możemy ukierunkować się na fizykę, technologię projektowania czy nauki o środowisku, w zależności od tego co najbardziej nas interesuje, a nie tego co robią pozostali uczniowie.
Matura międzynarodowa stanowi również wszechstronne przygotowanie do nauki na najlepszy uniwersytetach nie tylko za granicą. Nawet jeśli nie planujemy studiować na uczelniach poza Polską, zdając ten egzamin, zyskujemy cenną przepustkę także na nasze rodzime uniwersytety. Ponadto, posiadanie dyplomu pozwala nam brać udział w międzynarodowych sympozjach, obozach i konferencjach, a także otwiera drzwi do wielu różnych stypendiów.
Co jeśli nie zdam IB?
Zdawalność matury międzynarodowej wynosi ok. 80%, (porównywalnie do matury zwykłej – 78%) więc z pewnością nikt nie gwarantuje nam sukcesu. Warto jednak pamiętać, że na naszą ocenę składa się więcej czynników niż sam test. W przypadku nie zaliczenia wszystkich egzaminów, wydawane są certyfikaty na pojedyncze, zdane, przedmioty. Każdy z przedmiotów, poprawiać można do trzech razy, a do bazy dodawany jest najwyższy wynik spośród wszystkich prób. Przystąpić do egzaminu poprawkowego można podczas następnej sesji majowej, lub w szczególnych przypadkach, w listopadzie (podczas trwania matury na półkuli południowej).
5 prostych trików na przygotowanie do matury międzynarodowej!
1. Poznaj dokładnie zakres materiału
Bez wątpienia najlepszym sposobem na przygotowanie się egzaminu będzie wcześniejsze zaplanowanie swojej nauki. Zapoznaj się z zasadami wzięcia udziału oraz warunkami, w których przyjdzie ci pracować. Na napisanie egzaminu będziesz miał od 45min przy części podstawowej (SL), aż do 3 godzin przy rozszerzeniach (HL). Warto też poznać rodzaje zadań, których możesz się spodziewać. W tym celu przejrzyj zadania z poprzednich egzaminów i/lub poproś o wsparcie osobę, która ma to doświadczenie już za sobą. W naszej kadrze tutorów znajdziesz takie osoby bez trudu, sprawdź sam! Tutaj poznasz doświadczenie i życiorysy naszych tutorów!
2. Znajdź swoje mocne i słabe strony
Nic tak nie pomaga w przezwyciężeniu słabości jak ich dokładna znajomość. Poświęć kilka chwil na analizę tego co sprawia ci największe trudności i tego co przychodzi ci bez wysiłku. Przykładowe umiejętności które warto wziąć pod uwagę to:
- tempo wykonywania obliczeń
- reagowanie na sytuacje stresowe
- trudności w skupianiu
- znajomość materiału
Egzamin sprawdzi znacznie więcej niż twoją wiedzę, zamiast się przed tym wzbraniać, poznaj siebie i uniknij zaskoczenia podczas samego testu!
Poza tym, pozwoli ci to także nabyć pewności siebie w przypadku umiejętności, które uważasz za opanowane i nie spędzisz cennego czasu, trenując rzeczy, których wcale nie musisz.
3. Przeprowadź na sobie próbny egzamin
Poza rozwiązywaniem miliona zadań, ważne jest jeszcze kilka innych aspektów samego egzaminu. Postaraj się wygospodarować przestrzeń, która będzie cicha, spokojna i wspierająca twoje skupienie.
Unikaj przeprowadzania egzaminu w swoim pokoju!
Wyjdź ze strefy komfortu i postaw na inne pomieszczenie, lub w ogóle wybierz się do lokalnej biblioteki. Uczenie się i praca w tym samym środowisku które jest ci znajome i służy ci do relaksu, jest zdecydowanie mniej efektywne i może sprawić, że trudniej będzie ci się zrelaksować w przyszłości.
Poprzednie egzaminy znajdziesz bez trudu na oficjalnej stronie IBM: Past Years Examination Papers
4. Zrelaksuj się!
Zasada stara jak świat, ale przede wszystkim skuteczna. Po maratonie nauki, który z pewnością wykonach przed egzaminem, pozwól sobie na odrobinę odpoczynku. Przemęczony mózg nawet posiadając całą potrzebną wiedzę, będzie miał trudności z przywołaniem jej, tym bardziej w stresującej sytuacji, jaką może być IB.
Wykorzystaj ostatnie dwa dni przed maturą na zbieranie motywacji, odpoczynek i ogólną pracę nad kondycją psychiczną i fizyczną. Twój organizm z pewnością ci podziękuje zachowując dobrą formę podczas egzaminu!
PS.: Jeśli szukasz pomysłów na to jak skutecznie się zrelaksować, wypróbuj techniki oddechowę, medydację, miły spacer lub rozsiądź się wygodnie w swoim domowym spa!
5. Zaopatrz się w najlepsze podręczniki
Poza internetem, dobrze jest polegać na bardziej tradycyjnych metodach, przedstawiamy wam więc listę trzech najważniejszych pozycji na liście do czytania przed egzaminem! Znajdziecie tam pomocne porady, ćwiczenia oraz pytania, które pomogą wam odkryć najlepszy sposób rozwiązywania problemów fizycznych!
- Physics for the IB Diploma Coursebook – KA Tsokos
- 7 Steps to a 7: IB Physics SL, HL Internal Assessment IA 2022 How to Write IB Physics IA
- Pearson Baccalaureate: Higher Level Physics for the IB Diploma
Bonusowo: Daj sobie pomóc!
Matura międzynarodowa to niełatwy orzech do zgryzienia, nawet dla najlepszych uczniów. Ponadto niewielu korepetytorów decyduje się pomóc uczniom przygotowującym się do egzaminu.
W naszej kadrze znajdziecie całe szczęście tutorów, którzy zdali już swoją maturę międzynarodową i chętnie podzielą się z wami wiedzą, jaką dzięki temu zdobyli! sprawdź naszą ofertę korepetycji do matury międzynarodowej i zapewnij sobie wsparcie na jakie zasługujesz! To coś więcej niż pomoc w nauce, to wsparcie na każdym etapie przygotowania do matury, porady bazowane na prawdziwych doświadczeniach i zrozumienie, bo wierzymy, że każdy ma swoje możliwości i swój czas, a naszym zadaniem jest wspierać przede wszystkim pasję!
Źródła: