Olimpiada Fizyczna

Jakie działy pojawiają się na maturze z Fizyki?

Jakie działy pojawią się na maturze z fizyki? Co dokładnie trzeba umieć na maturę z fizyki? Takie pytania przewijają się od zawsze podczas przygotowań do matury z fizyki. Jak za pewne wszyscy wiemy, egzamin ten jest jednym z trudniejszych egzaminów maturalnych, dodatkowym utrudnieniem może być również brak odpowiedniej ilości wykfalifikowanych nauczycieli fizyki, którzy by potrafili w skuteczny i nie usypiający sposób przygotować uczniów do matury. Chcielibyśmy tym samym wyjść na przeciw Tobie drogi czytelniku. Chcemy abyś, pomóc Ci w zaplanowaniu przygotowania do Matury z Fizyki i wskazać jakie działy pojawią się na maturze z fizyki w 2024 oraz w następnych latach. Mamy nadzieję, że dzięki temu zwiększysz swoje szanse na zdanie matury na 100% i osiągnięcie sukcesu!

Skąd wiemy jakie zadania pojawią się na maturze z fizyki w 2024?

Będąc z tobą absolutnie szczerym – nie wiemy. Znamy się jednak całkiem dobrze na matematyce i możemy ją wykorzystać na naszą korzyć aby odkryć pewne trendy jakie pojawiają się na maturze z Fizyki. Przeanalizujemy jakie typy zadań pojawiały się na maturach w ostatnich latach najczęściej i na tej podstawie spróbujemy zgadnąć co pojawi się na maturze z fizyki w 2024 roku.

Oczywiście przeszłe zdarzenia nie są idealnym predyktorem przyszłości i nie dadzą nam 100% pewności że nasze przewidywania się sprawdzą. Zwykle jednak traktując przeszłe zdarzenia jako nauczyciela wskazującego nam co może przynieść przyszłość nie zawodzimy się – tak właśnie działa Fizyka Doświadczana.

Metodologia

Zanim zdradę wam jakie zadania pojawią się na maturze z fizyki, muszę nadmienić, że stworzenie dobrej statystyki to bardzo skomplikowany proces, który wymaga dużego nakładu pracy i dokładności.  Tak samo jest z naszą analizą – musimy być pewni, że nasze metody są solidne i wiarygodne. Dlatego chciałbym przedstawić Wam w jaki sposób przeprowadziliśmy naszą analizę.

Na samym początku przystąpiliśmy do zebrania wszystkich potrzebnych danych. Przejrzeliśmy zadania z matur z fizyki z majowe i czerwcowe z ostatnich 5 lat i na ich podstawie utworzyliśmy wykres  częstotliwości występowania konkretnych tematów maturalnych. Arkusze maturalne z zaczerpnęliśmy ze strony Arkusze.pl. Zadania zostały pogrupowane na 13 głównych działów pojawiających się na maturze z fizyki, są to:

  • Dynamika
  • Kinematyka
  • Bryła Sztywna
  • Elektromagnetyzm
  • Termodynamika
  • Hydrodynamika
  • Drgania i Fale
  • Grawitacja i Astronomia
  • Optyka
  • Prąd
  • Fizyka Jądrowa
  • Fizyka Atomowa
  • Relatywistyka

Z uwagi na to, że na maturze występują zadania z różnych działów za różniącą się liczbę punktów, przeprowadziliśmy w następujący sposób:

Metoda, uwzględniała liczę punktów, jaką można było zdobyć za zadania z konkretnego tematu w ramach matury z fizyki. Zawsze maksymalna liczba punktów z matury wynosiła 60 pkt, dlatego wyniki są ukazane jako procentowy udział punktów z każdego tematu w stosunku do łącznej liczby punktów. Warto zaznaczyć, że liczba punktów za wiedzę z danego tematu nie zawsze równała się liczbie punktów za przypisane do tego tematu zadanie. Często zdarzało się, że wiedza z dynamiki, była potrzebna nie tylko w zadaniu jej poświęconemu ale także w zadaniach z astronomii lub w temacie drgania i fale.

Analizę przeprowadziliśmy dla 10 matur z lat 2019 – 2023. Celowo nie cofaliśmy się dalej w czasie ponieważ zmiany w podstawie programowej fizyki sprawiają że zadania maturalne z lat przeszłych coraz bardziej różniły się od obecnych zadań maturalnych.

Dlaczego analizujemy zadania z matury z fizyki?

Często uczniowie podczas rozpoczynania nauki do matury z fizyki nie wiedzą od jakiego tematu zacząć oraz na czym się skupić na początku. Dlatego chcielibyśmy wyjść na przeciw naszym uczniom których przygotowujemy do matury z fizyki oraz wszystkim innym którzy zaufali nam czytając ten artykuł. Wychodzimy z założenia, że żeby dobrze przygotować się do starcia z  przeciwnikiem jakim jest matura, należy poznać jego technikę oraz styl. Dlatego analiza matur z poprzednich lat okazuję się bardzo potrzebna ponieważ odsłania nam maturalne trendy oraz pozwala dobrać odpowiednią taktykę. Dzięki temu nasi korepetytorzy są w stanie dobrać odpowiedni sposób i kolejność przerabiania poszczególnych działów, co znacząco może wpłynąć na wyniki na egzaminie.

Za jakie działy można zdobyć największą ilość punktów na maturze z fizyki?

Na poniższym wykresie, przedstawiliśmy udział poszczególnych działów maturalnych w odniesieniu do maksymalnej liczby punktów możliwych do zdobycia. Poświęćmy teraz chwilę aby przeanalizować wyniki naszego badania.

Trudny przeciwnik – Mechanika

Z wykresu możemy łatwo odczytać, że najczęściej pojawiającym się tematem na egzaminach maturalnych, jest mechanika. Jest to połączenie Dynamiki, Bryły Sztywnej oraz Kinematyki. Według naszej analizy, punkty za znajomość mechaniki potrafiły stanowić blisko 1/3, a w przypadku matury z fizyki z czerwca 2023 nawet 1/2 wszystkich punktów z całej matury – jest to na prawdę dużo, co tylko bardziej pokazuje, że warto mieć ten temat dobrze opanowany. Warto zaznaczyć, że elementy mechaniki pojawiają się w wielu innych tematach maturalnych i niekiedy mogą się okazać kluczowe do rozwiązania zadania. Dlatego też znajomość tego działu  jest niezbędna do osiągnięcia dobrego wyniku maturalnego.

Pomijany dział – Relatywistyka

Zapewne jak zauważyliście, mimo tego, że na początku wpisu podałem 13 działów, które pojawiają się na maturze z fizyki, to na zaprezentowanym wykresie było ich tylko 12. Wynika to z tego, że ucząc się w szkole, przerabiamy dział, który jest pomijany podczas egzaminów. Tym działem jest Relatywistyka. W skórcie jest to dział fizyki zajmujący się analizą zjawisk pod kątem punktów odniesienia. Dział ten pojawiał się kilkukrotnie na Maturach oraz Maturach próbnych. Nie pojawił się jednak w okresie przeprowadzania naszego badania. Mimo wszystko postanowiłem o nim wspomnieć z uwagi na to, że szansa na pojawienie się zadania z relatywistyki dalej istnieje.

Ważne tematy na maturę z fizyki

Zaraz po mechanice, która jest bardzo dużym działem znajdują się: Drgania i Fale, Termodynamika oraz Prąd. Każdy z tych działów stanowi minimum 10% każdej matury. Niekiedy punkty za znajomość wiedzy zawartej w tych działach mogą sięgać od 25% całej matury! (matura poprawkowa z 2021 roku)

Mniej punktowane działy

Najmniej zaś punktowanymi działami jest Fizyka Jądrowa, Fizyka Atomowa oraz Optyka. Każdy z tych tematów pojawia się najczęściej na maturze w postaci jednego zadania o wadzę od 4 do 6 punktów. Relatywistyka w naszym zestawieniu wypadła bardzo ubogo. Nie powinno was to jednak zwieść ponieważ w związku ze zmianami wymagań egzaminacyjnych w najbliższych latach powinniśmy spodziewać się zadań z tego działu fizyki. Intuicja jednak wskazuje że procent punktów przyznawanych za Relatywistykę będzie porównywalny do procentu przypadającego na Fizykę jądrową czy Atomową – czyli mało. W związku z tym Wy jako maturzyści, możecie skupić się bardziej na innych działach.

Pozostałe działy na maturze z fizyki

Pozostałe działy takie jak: Hydrodynamika, Elektromagnetyzm oraz Grawitacja i Astronomia są warte średnio po 10% punktów z egzaminu maturalnego. Działy te na maturze z fizyki są zazwyczaj reprezentowane przez 1 większe zadanie z 3 różnymi podzadaniami. Oczywiście zdarzają się wyjątki od reguły i zadania te mogą być za więcej nić 10% łącznej sumy punktów. Liczba punktów możliwych do zdobycia za te działy świadczy o tym, że o tych tematach nie można zapominać i trzeba je dobrze przyswoić przed egzaminem.

Jakie zadania pojawią się na maturze z fizyki w 2024 roku?

Zapewne wszyscy maturzyści zadają sobie pytanie, jakie zadania pojawią się na najbliższej maturze? Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć w pełni, jakie zadania pojawią się na egzaminie, jednak z całą pewnością możemy spodziewać się kilku rzeczy.

  1. Na maturze dużą rolę jak zwykle odegra mechanika, szczególnie kinematyka oraz dynamika. Będą one obecne nie tylko w zadaniach im dedykowanym ale również w zadaniach z innych działów
  2. Mimo tego, że nie zawsze pojawiała się Fizyka Kwantowa, to jest szansa, że się ona pojawi na tegorocznej maturze.
  3. Z racji tego, że program z działu Fizyka Jądrowa został bardzo mocno okrojony, to nie należy się spodziewać znaczącej obecności tego tematu na maturze.

Po więcej maturalnych pewniaków, zapraszam was do naszego artykułu o zmianach na maturze w 2024 roku oraz o tym co was na niej czeka.

Jak dobrze przygotować się do matury z fizyki?

Na podstawie naszej analizy, możemy stwierdzić, że najlepiej będzie jeżeli najwięcej czasu poświęcisz na naukę Mechaniki (Bryła Sztywna, Dynamika, Kinematyka), gdyż stanowią one blisko jedną czwartą całej matury z fizyki. Postaraj się je dobrze opanować, gdyż większość zadań opiera się właśnie na mechanice

W drugiej kolejności, możesz skupić się na Termodynamice oraz temacie Drgania i Fale, które również występują na maturze z rozszerzonej fizyki i potrafią stanowić nawet do 25% twojego wyniku maturalnego! Nie zapominaj jednak o pozostałych wymienionych wcześniej działach i również się z nich przygotuj. Najlepiej zrobić to podczas korepetycji przygotowujących do matury z fizyki, dzięki którym będziesz miał pewność, że nie pominiesz żadnego ważnego tematu. Zajęcia z profesjonalnym korepetytorem dadzą ci szanse na znacznie poprawienie wyniku matury, a tym samym zwiększenie szansy na dostanie się na wymarzone studia!

Działy takie jak Fizyka Jądrowa, Fizyka Atomowa czy Relatywistyka możesz zostawić sobie na koniec swoich przygotowań, są to krótkie działy, które nie mają aż tak wielkiego wpływu na końcowy wynik z matury jak pozostałe. Jeśli jednak celujesz w 100% to koniecznie zapoznaj się z tymi działami. W przypadku tak ambitnych celów tym bardziej zachęcę cię do zerknięcia na nasze korepetycji maturalne 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments